Komentarze i słowniki

Z DRUGIEJ STRONY BIBLI. ANTOLOGIA NOWELI BIBLIJNEJ

Z DRUGIEJ STRONY BIBLI. ANTOLOGIA NOWELI BIBLIJNEJ
Z DRUGIEJ STRONY BIBLI. ANTOLOGIA NOWELI BIBLIJNEJ
Nie mówię ci jednak rzeczy najważniejszej. Ten człowiek nie tylko ogłosił, że jest Bogiem. Był Nim naprawdę. Jest Nim ciągle, gdyż nie leży w mocy ludzkiej zabić Boga. Zmienił jedynie swą postać i istnieje poza nami. Uczniowie Jego twierdzą, iż taki los był dlań potrzebny, lecz ja wzdragam się przed tą myślą. Zetknąłem się nieraz z Jego wyznawcami. Słyszałeś o chrześcijanach?Biblia jest dziełem podstawowym dla każdego chrześcijanina, świętym i natchnionym, źródłem wiary i moralności. Utwory zebrane w niniejszym tomie stanowią dużą dawkę refleksji nie tylko nad tekstem biblijnym, lecz także nad losem ludzkim – tym samym pokazują uniwersalizm tematyki biblijnej. Celem tej antologii było przybliżenie Czytelnikom tekstu Biblii poprzez pokazanie, jak odczytywali go pisarze. Wszystkie teksty prezentują wysoki poziom literacki; dość wspomnieć tu sylwetki takich twórców, jak: Henryk Sienkiewicz, Jakub de Voragine czy Selma Lagerlöf. Autor żywi nadzieję, że antologia pomoże Czytelnikom odkryć lub przynajmniej nieco odsłonić Oblicze Pana.

Autor: ks. Marek Starowieyski
Liczba stron: 632
Wymiary: 150x225
ISBN: 978-83-8065-125-8
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj: Książka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

42,00 zł

egz.

SYMBOLUM. POGŁĘBIONA REFLEKSA NAD KATECHIZMEM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

SYMBOLUM. POGŁĘBIONA REFLEKSA NAD KATECHIZMEM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
SYMBOLUM. POGŁĘBIONA REFLEKSA NAD KATECHIZMEM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
To propozycja stanowiąca syntetyczne objaśnienie najważniejszych i zasadniczych zagadnień całego starannie uporządkowanego dziedzictwa wiary, zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
Charakterystyczną cechą tekstu „Symbolum” jest stale towarzyszący mu komentarz, objaśniający techniczne terminy języka, który określamy mianem „świętego depozytu” wiary. Tekst połączono z reprodukcjami obrazów i dzieł sztuki starożytnej oraz współczesnej, które pomagają uczynić przekaz katechetyczny pewnego rodzaju „ewangelią” piękna.

Autor: Poggio Maria Rosa
Ilość stron: 304
Wymiary produktu: 269x208mm
ISBN: 978-83-7548-265-2

Dostępność: na magazynie

Cena:

57,30 zł

egz.

SŁOWO GRECKIE NA KAŻDY DZIEŃ ROKU

SŁOWO GRECKIE NA KAŻDY DZIEŃ ROKU
SŁOWO GRECKIE NA KAŻDY DZIEŃ ROKU
Rozważania 366 kluczowych słów greckich z Nowego Testamentu

Słowa mają ogromne znaczenie! Używamy ich przecież każdego dnia. Są nośnikiem naszych myśli, uczuć, postaw, pomysłów, celów, radości, smutków – krótko mówiąc, wszystkiego. A skoro tak bardzo ważne są słowa, jakich używamy na co dzień, o ile większe znaczenie mają te zapisane w Piśmie świętym, pochodzące przecież od samego Boga i kryjące w sobie ogromne bogactwo. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zrozumieli każde z nich, łącznie z delikatnymi różnicami, jakie kryją się za doborem znaczeń, którymi kierował się biblijny autor.

Celem powstania niniejszej książki było podzielenie się ze współczesnymi chrześcijanami bogactwem znaczenia greckich słów użytych w Nowym Testamencie. Autor, J.D. Watson, w trzystu sześćdziesięciu sześciu codziennych odsłonach, przekazuje czytelnikom to, co odkrył w czasie swoich osobistych studiów nad Bożym Słowem i prezentuje rozumienie kluczowych słów pochodzących z oryginalnego słownictwa Nowego Testamentu. Nie jest to jednak trudna lektura prezentująca definicje poszczególnych wyrazów, celem dodatkowym autora jest bowiem także zachęcenie czytelników, aby przesłanie słów nowotestamentowych zastosowali w swoim życiu. Dlatego też autor każdego dnia nie ogranicza się tylko do krótkiej analizy poszczególnych greckich słów, ale proponuje czytelnikom przemyślenie możliwości zastosowania ich w codziennym podążaniu za PANEM. Słowa Biblii są bowiem niezbędne nie tylko do pełnego zrozumienia jej przesłania, ale również bardzo przydatne w naszym codziennym życiu.

Wraz z autorem mamy nadzieję, że książka ta będzie wspaniałym środkiem do głębszego poznania Bożego Słowa, odkrycia jego piękna i bogactwa, a przez to do wzmocnienia każdego wierzącego i przybliżenia go do PANA naszego, Jezusa Chrystusa.

Autorzy: J.D. Watson
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2017
Tytuł oryginału: A Word for the Day
Format: 150 x 222 mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-225-8


Dostępność: na zamówienie

Cena:

33,10 zł

egz.

SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ

SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ
SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ
Obszerny, oparty na najnowszych podstawach naukowych biblistyki słownik teologii biblijnej. W odpowiednich hasłach autor przedstawia jaka treść teologiczna zawiera się w objawionym Słowie Bożym.

Jedność Biblii, stanowiąc jedną z głównych prawd wiary, znajduje swe potwierdzenie na bardzo konkretnej płaszczyźnie języka. Równocześnie jednak nietrudno stwierdzić, że ta jedność z istoty swej ma charakter teologiczny. I ta k właśnie zrodził się ostateczny tytuł tej publikacji: Słownik teologii biblijnej.

ISBN 83-7014-224-9
NR WYDANIA 1
WYDAWNICTWO: Pallottinum
DATA WYDANIA 1994
OPRAWA: twarda

Dostępność: na zamówienie

Cena:

51,80 zł

egz.

SŁOWNIK NAUCZANIA JEZUSA. KOMENTARZ TEMATYCZNY DO NT TOM I

SŁOWNIK NAUCZANIA JEZUSA. KOMENTARZ TEMATYCZNY DO NT TOM I
SŁOWNIK NAUCZANIA JEZUSA. KOMENTARZ TEMATYCZNY DO NT TOM I
Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii współtworzy oraz wydatnie rozwija jeden z najistotniejszych nurtów badań biblijnych i teologicznych, dotyczący życia, posłannictwa i nauczania Jezusa Chrystusa. Wartość świadectwa Ewangelii kanonicznych jest największa, ponieważ wiarygodnie utrwaliły pamięć o Jezusie z Nazaretu, karmioną wiarą uczniów, którzy jako pierwsi stali się Jego wyznawcami i utrwalili ją na piśmie. Nie wystarczy jednak Ewangelie czytać, trzeba również je poprawnie rozumieć i objaśniać. Niniejszy tom wpisuje się w dziedzinę hermeneutyki biblijnej, czyli sztuki interpretacji Biblii. Coraz lepiej widać, że na progu XXI wieku jej potrzeba stała się większa niż kiedykolwiek wcześniej.

Benedykt XVI powiedział: „Upada sam Kościół, jeśli nie znamy Jezusa”. Redaktorzy oryginalnego wydania napisali, że uprzystępnienie ogromnego wysiłku intelektualnego i duchowego, którego owoc stanowi ten tom, wspomagają swoją modlitwą. To bardzo cenne dopowiedzenie, które należy powtórzyć w wydaniu tego dzieła w języku polskim. Biblia, to jest Stary i Nowy Testament, powstała z wiary i dla wiary, zatem jej czytanie i objaśnianie, aby było konstruktywne i twórcze, powinno uzasadniać i wzmacniać wiarę chrześcijańską. Wzgląd na to sprzyja rekomendowaniu niniejszego Słownika nie tylko w uprawianiu wiedzy akademickiej na wydziałach teologicznych i w seminariach duchownych, lecz również w wychodzeniu naprzeciw potrzebom każdego, kto wśród sprzecznych trendów i zawirowań współczesnego świata, odnajduje w Jezusie Chrystusie i Ewangelii ponadczasowy oraz niezawodny drogowskaz.

Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2017
Redakcja: Joel B. Green, Jeannine K. Brown, Nicholas Perrin
Tytuł oryginału: Dictionary of Jesus and the Gospels (second edition)
Wydawca oryginału: InterVarsity
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą, złote tłoczenia, szyta nicią, z kapitałką
Liczba stron: 1040
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-218-0


Dostępność: na zamówienie

Cena:

198,70 zł

egz.

SŁOWA, KTÓRE SĄ WAŻNE. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH. ROK A

SŁOWA, KTÓRE SĄ WAŻNE. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH. ROK A
SŁOWA, KTÓRE SĄ WAŻNE. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH. ROK A
Ksiądz doktor Marcello Farina pochyla się nad Ewangelią wg św. Mateusza i pozwala się prowadzić Jezusowi, który na kartach tej nowotestamentowej księgi ukazuje się przede wszystkim jako wspaniały mówca i nauczyciel. Ten, który zadziwiał swoich słuchaczy w kazaniu na górze, ukazywał w przypowieściach piękno królestwa Bożego i przestrzegał przed różnymi niebezpieczeństwami, stawia wiele pytań również nam. Autor komentarza używając ekspresyjnego, niekiedy prowokującego języka, wprowadza nas w ten pasjonujący dialog z Mistrzem z Nazaretu. Ukazuje wagę Jego nieprzemijającego słowa w konfrontacji ze współczesnym światem. To intrygująca, pełna celnych uwag lektura, która może być inspiracją zarówno dla duszpasterzy, jak i dla każdego wrażliwego na Chrystusowe orędzie czytelnika.

Marcello Farina, ur. w 1940 r. w Riva del Garda, Włochy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. Teolog i dr filozofii, wieloletni nauczyciel akademicki i wychowawca młodzieży. Obecnie wykłada w Instytucie Nauk Religijnych i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Trydencie. Autor licznych rozpraw m.in. z zakresu historii teologii oraz dziejów Kościoła trydenckiego.

Odbiorcy:
- duszpasterze poszukujący inspirujących i śmiałych pomysłów przy opracowywaniu kazań
- wszyscy zainteresowani pogłębionym i trafnym komentarzem do słowa Bożego.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- to doskonała pomoc dla księży, opracowana przez kapłana z długoletnim doświadczeniem w pracy naukowej i duszpasterskiej
- zawiera ciekawy, odwołujący się do aktualnych wydarzeń komentarz do Ewangelii niedzielnych na rok A, który może być wykorzystany w praktyce homiletycznej
- żywy, polemiczny język, jakim posługuje się autor, uatrakcyjnia lekturę tych zakorzenionych w Ewangelii według św. Mateusza i odwołujących się do dzisiejszych realiów refleksji.

Autor/Autorzy: Marcello Farina
Stron: 256
Oprawa: miękka
Format: 140x205 mm
ISBN: 978-83-7971-487-2
Rok wydania: 2016
Tłumaczenie: o. dr Wiesław Szymona OP

Dostępność: na zamówienie

Cena:

21,50 zł

egz.

RUT PRZYJAŹŃ DROGĄ DO NIEBA

RUT PRZYJAŹŃ DROGĄ DO NIEBA
RUT PRZYJAŹŃ DROGĄ DO NIEBA
Księga Rut należy do tych ksiąg Starego Testamentu, po które stosunkowo chętnie i często sięgamy. Postać Rut nie tylko pojawia się w rodowodzie Jezusa, ale przede wszystkim inspiruje do tego, by w jej świetle odczytywać własną sytuację.

Historia Moabitki Rut nieodłącznie związana z Noemi ukazuje więź, jaka zaistniała między tak różnymi od siebie kobietami. W tej więzi był obecny Bóg, realizując swój zamysł zbawienia.

Przyjaźń z Noemi stała się dla Rut drogą do wiary w Boga Izraela – odkrycia w Nim wiernego Opiekuna i Stróża. W Nowym Testamencie nie odnajdziemy tak szczegółowego opisu relacji między kobietami, a nawet szerzej - w ogóle opisu ludzkiej przyjaźni i jej kolejnych etapów. Tymczasem przyjaźń jest drogą, na której spotyka nas Pan, chcąc uczynić nasze życie nie tylko „jakimś”, ale w pełni szczęśliwym.

Autor: ks. Piotr Ślęczka SDS
Format:120x180 okładka ze skrzydełkami
Stron:136
ISBN:978-83-7580-540-6


Dostępność: na zamówienie

Cena:

15,90 zł

egz.

PRZEWODNIK DLA MŁODYCH ODKRYWCÓW BIBLII

PRZEWODNIK DLA MŁODYCH ODKRYWCÓW BIBLII
PRZEWODNIK DLA MŁODYCH ODKRYWCÓW BIBLII
Przewodnik w kolejności umieszcza biblijne wydarzenia, opisane w księgach Starego i Nowego Testamentu. Pomaga usystematyzować wiedzę na temat Pisma Św., ale przede wszystkim uczy bliskiej, pełnej miłości więzi z Bogiem. Książka wyposażona jest w szereg map ukazujących, gdzie miały miejsca opisywane wydarzenia. Pozycja przeznaczona jest dla tych śmiałych, odważnych i niestroniących od wysiłku młodych ludzi, którzy chcą poznawać Słowo Boże i uczynić je fundamentem swojego życia. Pomaga znaleźć sposób, aby Pismo Święte stało się ulubioną i pasjonującą lekturą chłopców i dziewcząt.

Autor: Frances Blankenbaker
Format: 155x222mm
Oprawa: twarda, szyta, złote tłoczenia
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-7829-097-1

Dostępność: na magazynie

Cena:

33,10 zł

egz.

POWROTY Z BEZDROŻY

POWROTY Z BEZDROŻY
POWROTY Z BEZDROŻY
Wciąż wybieramy jakieś własne drogi i nie byłoby to nawet złe, gdyby nie prowadziły one na bezdroża. Dopiero widząc, gdzieśmy zabrnęli, zaczynaliśmy pytać o kierunek. Historia naszej wiary to historia odejść z drogi i powrotów.

Grupa przyjaciół. Zbierają się co piątek, aby rozmawiać o tekstach Pisma Świętego. Jest wśród nich ksiądz Adam Boniecki. Piątkowe spotkania są dla niego inspiracją do niedzielnych kazań.
Może dlatego jego słowa poruszają tak wielu z nas? Nie tylko wnikliwie studiuje Święte Księgi, ale również uważnie słucha, co na ich temat mają do powiedzenia inni - przyjaciele, mistrzowie, codziennie spotykani ludzie.

Teraz jego niepublikowane dotąd medytacje na Wielki Post trafiają do rąk czytelników. Dołącz do tego wyjątkowego kręgu biblijnego. Zapraszamy. Kościół jest otwarty.

Wydanie: pierwsze
Data wydania: marzec 2017
ISBN: 978-83-277-1370-4
Stron: 136
Format: 124x194 mm
Oprawa: twarda


Dostępność: na zamówienie

Cena:

23,80 zł

egz.

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. STARY TESTAMENT. TOM 10A

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. STARY TESTAMENT. TOM 10A
OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. STARY TESTAMENT. TOM 10A
Dla wczesnych ojców Kościoła proroctwo Izajasza nie było streszczeniem historii ani teologii Izraela, lecz zapowiedzią dotyczącą Mesjasza, która wypełniła się w życiu i działalności Jezusa z Nazaretu. Z tej racji słowa starotestamentalnego proroka stały się bogatym źródłem patrystycznej refleksji teologicznej o Chrystusie oraz istotną pomocą w obronie przed żydowskimi zarzutami wobec mesjańskości Jezusa. Interpretowanie Jego posługi w świetle proroctwa Izajaszowego nie było ze strony ojców Kościoła przejawem nowatorstwa teologicznego, ale kontynuacją kierunku wytyczonego przez autorów Nowego Testamentu i samego Jezusa.
Wśród cytowanych komentarzy znajdują się teksty Augustyna z Hippony, Euzebiusza z Cezarei, Hieronima ze Strydonu, Jana Chryzostoma, Pachomiusza, Teodoreta z Cyru i wielu innych autorów patrystycznych. Czytelnik otrzymuje panoramę piśmiennictwa wczesnochrześcijańskiego rozciągającą się w przestrzeni ze Wschodu na Zachód, a w czasie – od I do VIII wieku. Niektóre z zamieszczonych fragmentów ukazują się w języku polskim po raz pierwszy. Ukazane w tym tomie bogactwo starożytnej myśli teologicznej wciąż oświeca umysły i rozpala serca.

Spis treści:
1. Wstęp ogólny (VII)
2. Wykaz skrótów (XIII)
3. Wprowadzenie do komentarza (XV)
4. Komentarz do Księgi Izajasza 1-39 (1)
5. Biogramy niektórych postaci oraz opisy wybranych dzieł anonimowych (249)
6. Bibliografia (263)
7. Indeks autorów i dzieł anonimowych (277)
8. Indeks biblijny (279)

Format: 177x252 mm
Ilość stron: 308
Oprawa: twarda, obwoluta ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7031-951-9

Dostępność: na magazynie

Cena:

105,20 zł

egz.

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT. TOM 1A

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT. TOM 1A
OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT. TOM 1A
Ewangelia według św. Mateusza już od początku dziejów Kościoła cieszyła się szczególnym autorytetem. Wynikało to z faktu, że tradycja starożytna (Papiasz z Hierapolis, Euzebiusz z Cezarei, Ireneusz z Lyonu, Orygenes, Hieronim) uznawała, iż autorem tej Ewangelii jest dawny celnik Lewi późniejszy apostoł Mateusz. Zredagował on swoje dzieło najpierw w języku hebrajskim (aramejskim). Ten tzw. Proto-Mateusz stał się podstawą znanej obecnie, napisanej w języku greckim Ewangelii, którą można jednak traktować nie jako prosty przekład, lecz jako poszerzenie, a nawet kompozycyjnie nowe ujęcie pierwotnego tekstu. Współcześnie za końcowego redaktora zwykło się uważać anonimowego, hellenistycznego judeochrześcijanina, który płynnie posługiwał się greką synagogalną.
Ewangelia według św. Mateusza należy do ulubionych tekstów biblijnych komentatorów patrystycznych. Od samego początku dziejów literatury wczesnochrześcijańskiej pisarze zarówno greccy, jak i łacińscy regularnie korzystali z Ewangelii Mateusza w polemice z heretykami, w nauczaniu, w napominaniu o charakterze etyczno-ascetycznym i dyscyplinarnym. Na Wschodzie pierwszy systematyczny, liczący 25 tomów komentarz do tej Ewangelii wyszedł w języku greckim spod pióra Orygenesa (połowa III w.). Na łacińskim Zachodzie komentarze do tej Ewangelii pojawiły się mniej więcej wiek później; autorem pierwszego takiego komentarza jest Hilary z Poitiers.
Po pojawieniu się tych pionierskich opracowań Pierwsza Ewangelia stała się jednym z najczęściej komentowanych tekstów w egzegezie patrystycznej. Znakomitym tego przykładem są 4 księgi komentarza św. Hieronima oraz cenne, ale anonimowe i niekompletne Dzieło na Ewangelię Mateusza. Wtedy także powstały zachowane w katenach greckie komentarze do tej Ewangelii: Teodora z Heraklei, Apolinarego z Laodycei, Teodora z Mopsuestii i Cyryla z Aleksandrii.
Obszernych komentarzy do Ewangelii Mateusza dostarczają również starożytne homilie egzegetyczne. Wśród nich należy wymienić 90 homilii św. Jana Chryzostoma i 59 homilii Chromacjusza z Akwilei. Do tego dochodzą różne homilie niedzielne i świąteczne autorstwa tak znakomitych postaci, jak św. Augustyn i św. Grzegorz Wielki oraz inni Ojcowie Kościoła.
Zaprezentowana w niniejszym tomie – nierzadko po raz pierwszy w języku polskim – obfitość patrystycznych komentarzy do Pierwszej Ewangelii oferuje czytelnikowi wyśmienitą i różnorodną ucztę duchową.

Wydanie polskie tomu przygotował ks. Tadeusz Kołosowski SDB
Format: 177x252 mm
Ilość stron: 368
Oprawa: twarda, obwoluta ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7031-749-2

Dostępność: na magazynie

Cena:

105,20 zł

egz.

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT TOM 1B

OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT TOM 1B
OJCOWIE KOŚCIOŁA KOMENTUJĄ BIBLIĘ. NOWY TESTAMENT TOM 1B
Spis treści:
1. Wstęp ogólny (VII)
2. Wykaz skrótów (XIII)
3. Komentarz do Ewangelii według św. Mateusza 14-28 (1)
4. Biogramy niektórych postaci oraz opisy wybranych dzieł anonimowych (325)
5. Bibliografia (339)
6. Indeks autorów i dzieł anonimowych (343)
7. Indeks biblijny (345)

wydanie polskie tomu przygotował ks. Tomasz Skibiński SAC
Tytuł oryginału: Ancient Christian Commentary on Scripture, New Testament Ib
Redakcja naukowa: ks. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk, ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz, ks. dr Tomasz Skibiński SAC
Format: 177x252 mm
Ilość stron: 368
Oprawa: twarda, obwoluta ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7031-986-1

Dostępność: na magazynie

Cena:

105,20 zł

egz.

OGIEŃ- PELANOWSKI

OGIEŃ- PELANOWSKI
OGIEŃ- PELANOWSKI
Komentarze do Ewangelii św. Mateusza

Książka „Ogień” jest kolejną, czwartą częścią komentarzy do Ewangelii autorstwa o. Augustyna Pelanowskiego. Zawiera komentarze do Ewangelii św. Mateusza. W Wydawnictwie paganini ukazały się komentarze do Ewangelii św. Jana – „Zranione Światło”, Komentarze do Ewangelii św. Łukasza „Fale łaski”, komentarze do Ewangelii św. Marka „Głębiny miłosierdzia”.

„Będziemy sądzeni z niepotrzebnych słów ( … ), których nie powiedzieliśmy albo nie przeczytaliśmy, albo nad którymi nie medytowaliśmy. Gdzieś u podstaw wielu zranień, wielu krzywd leży lenistwo, brak odpowiedzialności za słowa, brak odpowiedzialności za to, że trzeba dawać słowa Boga, szczególnie wtedy kiedy się jest ambasadorem Boga i jest się ojcem. Żałuję wszystkich tych chwil, które już nie wrócą, nie da się już ich wypełnić sensem, konsekrować wieczną treścią. Żałuję złych słów i braku dobrych. Słowa są kosztowniejsze niż pieniądze i pociągają za sobą długi o wiele trudniejsze do spłacenia niż te, które można zaciągnąć w banku.” - fragment książki- Ojciec Augustyn Pelanowski

Autor: Augustyn Pelanowsk
Wydawca: paganini
Rok wydania: grudzień 2016
ISBN: 9788389049575
Ilość stron: 400
Format: 123 x 195 mm
Okładka: miękka, lakier

Dostępność: na zamówienie

Cena:

36,30 zł

egz.

NOWY SŁOWNIK WCZESNOCHRZEŚC. PIŚMIENNICTWA

NOWY SŁOWNIK WCZESNOCHRZEŚC. PIŚMIENNICTWA
NOWY SŁOWNIK WCZESNOCHRZEŚC. PIŚMIENNICTWA
Nowe, gruntownie przepracowane i powiększone wydanie słownika przygotowanego przez ks. prof. Marka Starowieyskiego i prof. Jana Marii Szymusiaka SJ. To jedyne tego typu dzieło na polskim rynku wydawniczym, a zarazem unikalne w skali światowej. Jego zakres tematyczny obejmuje okres od czasów apostolskich do Soboru nicejskiego II (787). Publikacja obejmuje również materiał zawarty w pionierskim Słowniku wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa Wschodu ks. prof. Marka Starowieyskiego. Stanowi summę współczesnej wiedzy o literaturze wczesnochrześcijańskiej.

Obszerne, wyczerpujące hasła i bogate informacje bibliograficzne czynią ten słownik nieocenioną pomocą dla patrologów, religioznawców, teologów, historyków zajmujących się późnym antykiem, badaczy literatury wczesnochrześcijańskiej. Jest to zarazem nieocenione źródło wiedzy dla studentów teologii, historii, filologii i religioznawstwa oraz dla wszystkich, których interesują literatura i kultura pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Autor: ks. prof. Marek Starowieyski
Pozostali autorzy: współpraca Wojciech Stawiszyński
Liczba stron: 1100
Wymiary: 165 x 235
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7516-980-5
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj: Książka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

203,80 zł

egz.

NOWY SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ

NOWY SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ
NOWY SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ
Publikacja Nowego słownika teologii biblijnej to ważne wydarzenie w świecie polskiej biblistyki. Hasła umieszczone w dziele (kilkaset) przekazują najnowszą wiedzę naukową z zakresu teologii biblijnej, literatury i historii starożytnej. Publikację cechuje niezwykle wysoki poziom merytoryczny, co sprawia, że może ona pretendować do miana pomnika współczesnej biblistyki polskiej. Istotnym uzupełnieniem strony naukowo-literackiej słownika są piękne reprodukcje dzieł sztuki pochodzących z zasobów Muzeów Watykańskich.
Wszystkim, którzy wezmą do rąk Nowy słownik teologii biblijnej, życzę, aby odkrywając nowatorski charakter tej publikacji, znaleźli w niej prawdziwe źródło wiedzy, nowych inspiracji, a nade wszystko ważne przesłanki do myślenia biblijnego – myślenia natchnionego słowem Bożym (ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, redaktor naczelny Słownika).

Odbiorcy:
- katecheci i nauczyciele
- liderzy i uczestnicy ruchów chrześcijańskich
- pragnący mieć autentyczny kontakt ze słowem Bożym
- chcący obdarować drugą osobę bezcennym prezentem

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Czytelnik znajdzie w tej publikacji:
• kilkaset wnikliwie opracowanych haseł,
• całościową prezentację orędzia Pisma Świętego,
• rezultat pracy czołowych polskich biblistów,
• historyczną i teologiczną analizę wszystkich ksiąg biblijnych,
• aktualną bibliografię polskojęzyczną do każdego hasła,
• odwołania do starożytnych tekstów pozabiblijnych, w tym apokryfów
i literatury rabinackiej,
• użyteczne narzędzie duszpasterskie wpisujące się w nurt nowej ewangelizacji.

Autor/Autorzy: praca zbiorowa pod red. ks. prof. Henryka Witczyka
Stron: 1024
Oprawa: twarda, szyta
Format: 165 x 235 mm
ISBN: 978-83-7971-603-6
Rok wydania: 2017

Dostępność: na magazynie

Cena:

73,30 zł

egz.

NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY KSIĘGA BARUCHA (10) STARY TESTAMENT TOM XXIV/II

NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY KSIĘGA BARUCHA (10) STARY TESTAMENT TOM XXIV/II
NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY KSIĘGA BARUCHA (10) STARY TESTAMENT TOM XXIV/II
Księga Barucha, należąca do zbioru tzw. ksiąg deuterokanonicznych Starego Testamentu, nie cieszyła się nigdy specjalnym zainteresowaniem egzegetów. W odróżnieniu od trzech innych ksiąg apokryficznych związanych z imieniem Barucha trafiła ona do katolickiego zbioru ksiąg natchnionych ze względu na głęboką treść teologiczną. Profesor Michał Wojciechowski w swoim komentarzu stara się zwrócić uwagę właśnie na treść kerygmatyczną tego utworu. Zaletą jego opracowania jest podjęcie wszystkich tematów, które akcentowane są we współczesnych opracowaniach Księgi Barucha, i szerokie ich ujęcie. Można mieć pewność, że ten komentarz będzie służył polskim miłośnikom Biblii przez kolejne dziesięciolecia, stanowiąc wiarygodny przewodnik po trudnych ścieżkach literatury deuterokanonicznej.

Księga Barucha jest drugą częścią 24. tomu Nowego Komentarza Biblijnego. Część pierwsza - Księga Lamentacji nie została jeszcze wydana.

Autor: Michał Wojciechowski
Stron: 168
Format: 16,0 x 23,0 cm
ISBN: 978-83-7797-606-7
Oprawa: twarda
Typ produktu: Książka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

45,90 zł

egz.

NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY EWANGELIA ŚW. JANA 13-21. NT IV/2

NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY EWANGELIA ŚW. JANA 13-21. NT IV/2
NOWY KOMENTARZ BIBLIJNY EWANGELIA ŚW. JANA 13-21. NT IV/2
Ksiądz prof. dr hab. Stanisław Mędala CM należy do najbardziej znanych i cenionych specjalistów pism Janowych w Polsce. Każdy rozdział przygotowanego przez niego komentarza jest solidnie opracowany w świetle tradycji Starego Testamentu i teologii judaistycznej. W komentarzu nie brakuje również odniesień do literatury hellenistycznej i rzymskiej. Autor wykorzystuje w opracowaniu wyniki badań archeologii, prezentuje często opinie wielu egzegetów, nie unika jednak proponowania własnych rozwiązań. Godną uwagi jest analiza powstania czwartej Ewangelii w środowisku pierwotnej wspólnoty Kościoła.

Autor: ks. Stanisław Mędala CM
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: twarda

Dostępność: na zamówienie

Cena:

76,50 zł

egz.

MEDYTACJE NAD EWANGELIĄ DNI POWSZEDNICH

MEDYTACJE NAD EWANGELIĄ DNI POWSZEDNICH
MEDYTACJE NAD EWANGELIĄ DNI POWSZEDNICH
Medytacje nad Ewangelią dni powszednich to wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą wprowadzać Ewangelię we własne życie. Nie są interpretacją naukową czy gotowymi homiliami ale pomocą w nawiązaniu dialogu z Bogiem. Korzenie medytacji wgłębiają się w najstarszą tradycję Kościoła, pisma Ojców pierwszych wieków a jednocześnie dotykają najróżniejszych sytuacji ludzkiej egzystencji. Dostarczają czytelnikowi przemyśleń, które wspomagają powrót do słów świętych, rozważanie, smakowanie i odkrywanie za każdym razem ich nowego znaczenia. Pozycje te warto polecić kaznodziejom, którzy przygotowują niedzielne czy świąteczne homilie. Dla nich bardzo pomocnymi będą tematy i przykłady podane przez Autora. Przede wszystkim jednak trzeba te książki polecić wszystkim, którzy chcą prowadzić dialog z Bogiem i którym dla osiągnięcia tego celu nie wystarczy jedynie głoszenie słowa w czasie liturgii. Będą oni mogli uzupełnić to, czego może im brakuje, a przede wszystkim nauczą się rozmawiać z Bogiem, myśleć o Nim i o Jego objawieniu, które tak bardzo uwzględnia realia naszego życia.

Autor: Špidlík Tomáš
ISBN: 978-83-7485-120-6
Oprawa: twarda
Ilość Stron: 672
Format: 170 x 245

Dostępność: na zamówienie

Cena:

68,90 zł

egz.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony