Homiletyka

BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH

BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH
BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH
Już św. Hieronim (ur. ok. 347 r., zm. 419/420 r.) stwierdził, że „nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa”(Commentariorum in Isaiam libri, Prol., PL 24,17.). Ten wielki uczony przypominał też, że „nie możemy nigdy sami czytać Pisma Świętego. Spotykamy zbyt wiele zamkniętych drzwi i łatwo błądzimy”(Por. Benedykt XVI, Audiencja generalna (14 listopada 2007), Insegnamenti III, 2(2007)586-591; „L’Osservatore Romano”, wyd. polskie, n.1/2008, 52.).

W Konstytucji o liturgii świętej Soboru Watykańskiego II znalazł się postulat czytania podczas obrzędów Mszy Świętej ważniejszych fragmentów Biblii oraz głoszenia homilii. „Aby tym obficiej zastawić wiernym stół słowa Bożego, należy szerzej otworzyć skarbiec biblijny, tak by w określonej liczbie lat odczytać ludowi ważniejsze części Pisma Świętego” (KL nr 51). W następnym numerze Konstytucji zamieszczona została zachęta do głoszenia homilii. „Zaleca się bardzo, by homilia, w której w ciągu roku liturgicznego przedstawia się na podstawie świętego tekstu tajemnice wiary i zasady chrześcijańskiego życia, była częścią sprawowanej liturgii” (KL nr 52).

Znaczenie homilii podkreślił Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini. O słowie Bożym w życiu i misji Kościoła, promulgowanej 30 września 2010 roku. „Homilia uaktualnia przesłanie Pisma Świętego, ażeby wierni mogli odkryć obecność i skuteczność słowa Bożego w swoim codziennym życiu” (VD nr 59). Ojciec Święty stwierdził, że: „Trzeba unikać homilii ogólnych i abstrakcyjnych, przysłaniających prostotę słowa Bożego”. Papież zachęcił, aby zadawać sobie następujące pytania: „Co mówią czytane teksty? Co mówią mnie samemu? Co mam powiedzieć wspólnocie w odniesieniu do jej konkretnej sytuacji?”. W zakończeniu nr 59 adhortacji apostolskiej Verbum Domini Benedykt XVI wezwał do starannego przygotowywania homilii. „Trzeba ze szczególną dbałością przygotowywać homilię niedzielną i świąteczną; ale nie należy też zapominać o tym, by w ciągu tygodnia podczas Mszy Świętej cum populo, jeżeli to możliwe, przedstawiać krótkie refleksje, dostosowane do sytuacji, aby wierni mogli przyjąć usłyszane słowo i by wydało ono owoce”.

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium. O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie, ogłoszonej 24 listopada 2013 r., stwierdził, że: „Homilia (...) powinna być krótka i powinna unikać sprawiania wrażenia, że jest jakąś konferencją lub lekcją” (nr 138). Nieco dalej papież pisze: „Pragnę z wielką miłością zatrzymać się i zaproponować sposób przygotowania homilii” (nr 145). „Pierwszym krokiem, po zwróceniu się do Ducha Świętego, jest poświęcenie całej uwagi tekstowi biblijnemu, który powinien stanowić podstawę przepowiadania” (nr 146). „Przede wszystkim należy być pewnym, że poprawnie zrozumieliśmy znaczenie słowa, które czytamy (...). rzeczą najważniejszą jest odkrycie głównego przesłania i tego, co tworzy strukturę i jedność tekstu (...). Centralnym przesłaniem jest to, co autor na pierwszym miejscu chciał przekazać, co oznacza nie tylko poznanie idei, ale także efektu, jaki autor chciał wywołać” (nr 147).

Pomocą w przygotowaniu homilii podczas liturgii dni powszednich służyć miały krótkie komentarze do czytań mszalnych opublikowane w ATK w trzech małych tomach w latach 1989-1991 Biblia w liturgii dni powszednich (R. Bartnicki, Biblia w liturgii dni powszednich. Krótkie komentarze do czytań mszalnych, Tom 1: Okres Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1989; Tom 2: Okres zwykły Tydzień 1-17, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1990; Tom 3: Okres zwykły Tydzień 18-34, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1991. ). Aby nie były one ani ogólne ani abstrakcyjne, opracowałem je na podstawie trzech dzieł rzetelnie zredagowanych, uwzględniających najnowsze osiągnięcia naukowe, pochodzących z różnych kręgów kulturowych i językowych:

The Jerome Biblical Commentary, red. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, Englewood Cliffs, N.J. 1968;
Commento della Bibbia Liturgica, opr. przez biblistów hiszpańskich, red. A. González i in., tł. L. Rolfo, Roma 1982;
Schott-Messbuch für die Wochentage, opr. przez benedyktynów opactwa w Beuron, t. 1-2, Freiburg 1984.

W międzyczasie Hieronimiański komentarz biblijny (The Jerome Biblical Commentary) został opublikowany w jęz. polskim jako: Katolicki komentarz biblijny, red. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, red. wyd. pol. W. Chrostowski, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2001.

Uważam, że po 20 latach Biblia w liturgii dni powszednich jest nadal aktualna i może służyć pomocą kapłanom przygotowującym krótkie homilie oraz wiernym, którzy chcą poznać przesłanie tekstów biblijnych czytanych w liturgii Mszy św. w dni powszednie.
(Autor ze wstępu do wydania II poprawionego).

Autor: ks. Roman Bartnicki
Format: 145x202 mm
Ilość stron: 640
ISBN: 978-83-7031-958-8

Dostępność: na zamówienie

Cena:

45,90 zł

egz.

EUCHARYSTIA I SŁOWO. KOMENTARZE DO CZYTAŃ NA LATA A,B,C AKTY POKUTY, MODLITWY WIERNYCH

EUCHARYSTIA I SŁOWO. KOMENTARZE DO CZYTAŃ NA LATA A,B,C
AKTY POKUTY, MODLITWY WIERNYCH
EUCHARYSTIA I SŁOWO. KOMENTARZE DO CZYTAŃ NA LATA A,B,C AKTY POKUTY, MODLITWY WIERNYCH
Komentarze do czytań na niedziele, uroczystości i święta na lata A, B, C * Akty pokuty * Modlitwy wiernych

Zebrane w tym obszernym tomie – zatytułowanym EUCHARYSTIA I SŁOWO – wezwania aktu pokuty, szkic medytacji do homilii i modlitwa powszechna na niedziele, uroczystości i święta w roku liturgicznym A, B, C – mają być w zamyśle narzędziem przydatnym do przygotowania tych części celebracji liturgicznej, które ordo liturgiczne pozostawia inteligentnej, dyskretnej i odpowiedzialnej kreatywności przewodniczącego zgromadzenia lub animatorów celebracji. Wyróżnikiem wspomnianych tekstów jest ich skoncentrowanie wokół Ewangelii dnia, stanowiącej temat wiodący całej liturgii. Mają one wybitnie biblijny charakter, przy czym nawiązują do realiów życia wiernych oraz do aktualnej sytuacji Kościoła i świata. Oprócz zastosowania w liturgii proponowane tutaj teksty mogą się okazać pomocne w osobistej medytacji, zarówno jako przygotowanie do celebracji wspólnotowej, jak też jako przypomnienie i pogłębienie tego, co zostało doświadczone w czasie zgromadzenia eucharystycznego.
Autorzy

Członkowie Wspólnoty z Bose: Enzo Bianchi – założyciel i długoletni przeor wspólnoty, autor opracowań dotyczących teologii chrześcijańskiej i wielkiej tradycji Kościoła, konsultor Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan; Goffredo Boselli – liturgista i mnich z Bose, współpracownik Komisji ds. Liturgii Konferencji Episkopatu Włoch; Lisa Cremaschi – zakonnica z Bose, zajmująca się ojcami Kościoła wschodniego, prowadzi działalność kaznodziejską; Luciano Manicardi – obecny przeor wspólnoty, biblista, odpowiada za kulturową formację nowicjuszy.

Odbiorcy:
- duszpasterze szukający natchnionych pomysłów przy przygotowaniu i sprawowaniu liturgii Mszy św.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę
Książka przedstawia pogłębiony materiał, odwołujący się do Pisma św. i współczesnej kondycji Kościoła, który nie powstał za biurkiem, lecz był tworzony oraz wykorzystywany w ekumenicznej Wspólnocie Monastycznej z Bose, oddanej słuchaniu słowa, modlitwie i celebracji eucharystycznej. Jest to zatem tym bardziej cenna, bo niejako sprawdzona w praktyce pomoc dla duszpasterzy.

Autor/Autorzy: Redakcja: Enzo Bianchi, Goffredo Boselli, Lisa Cremaschi i Luciano Manicardi
Stron: 928
Oprawa: twarda
Format: 165 x 235 mm
ISBN: 978-83-7971-975-4

Dostępność: na zamówienie

Cena:

38,50 zł

egz.

GŁOSIMY UKRZYŻOWANEGO. KAZANIA PASYJNE

GŁOSIMY UKRZYŻOWANEGO. KAZANIA PASYJNE
GŁOSIMY UKRZYŻOWANEGO. KAZANIA PASYJNE
Głosimy ukrzyżowanego. Kazania pasyjne

Kazania pasyjne podejmują refleksję nad tematem cierpienia Chrystusa. Przygotowują nas do współprzeżywania z Jezusem Jego paschy przez wcześniejsze rozważanie słów pieśni tworzących nabożeństwo gorzkich żali.

Głosimy Ukrzyżowanego to propozycja misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. Zamieszczone w niej teksty kaznodziejskie stanowią cenną pomoc dla głosicieli słowa Bożego i mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy chcą ożywienia swojej wiary i życia duchowego. Wszystko po to, by słowo Boże stawało się światłem na życiowych ścieżkach każdego czytelnika.

Autor: red. o. Sebastian Wiśniewski OMI
Format:130x190
Stron:164
ISBN:978-83-7580-531-4


Dostępność: na zamówienie

Cena:

22,00 zł

egz.

HOMILIE FRANCISZKA CD

HOMILIE FRANCISZKA CD
HOMILIE FRANCISZKA CD
Wydanie to jest prawdziwą perełką na rynku, zawierającą 34 fragmenty z homilii papieża wygłaszanych podczas codziennej eucharystii w domu św. Marty. Każda homilia, choć zaledwie kilkuminutowa, niesie za sobą niesamowity ładunek treści. Jeśli tylko zechcemy otworzyć nasze serca na pełną empatii, a za razem bezkompromisową naukę, czas spędzony na słuchaniu płyty na pewno zaowocuje w naszym codziennym życiu.

Ten nieprzeciętny zbiór jest bardzo poręcznie wydany jako płyta z książeczką. Na papierze wydrukowane są fragmenty czytań z Pisma Świętego na dany dzień, a w wersji audio usłyszymy komentarze Ojca Świętego. W broszurce znajdujemy również miejsce na własne notatki.

Taka forma zachęca nas, aby razem z papieżem rozważać Biblię. Jesteśmy zapraszani, aby pochylić się nad Słowem, które Ojciec Święty przybliża nam i wyjaśnia. Plastyczne opisy Franciszka, jak i trafiające w samo sedno komentarze, poruszają serce i umysł.

Nie stawajmy się strażnikami etyki pozbawionej dobroci

Tytuł: Homilie Franciszka
Nośnik: CD
Czas trwania: 53 minuty


Spis homilii:
1. Nie upiększać życia. Zaufać Jezusowi!
2. Duch Święty popycha nas do przodu
3. Nie dla karierowiczów w Kościele
4. Życie chrześcijańskie dziełem Jezusa
5. Największe zagrożenie: światowość
6. Letni chrześcijanie szkodzą Kościołowi
7. Pokora zwycięża zakusy złego
8. Chrześcijanin nie może być płaczkiem
9. Salonowi chrześcijanie
10. Grzesznicy — tak, zepsuci — nie
11. Plotkarstwo w Kościele
12. Chrześcijańska oryginalność to nie jednolitość
13. Nie stawiać barier duszpasterstwu
14. Panie, uwolnij nas od wojny!
15. Słowa Bożego nie strzeże się w butelce
16. Kościół bogaty starzeje się
17. Pokój chrześcijański jest niepokojem
18. Miłość do nieprzyjaciół upadabnia nas do Jezusa
19. Nie stawajmy się strażnikami etyki pozbawionej dobroci
20. Modlić się sercem, potem ustami
21. Pokusa bycia chrześcijanami bez Chrystusa
22. Odwaga ucieczki w obliczu pokus
23. Odnawiać struktury Kościoła
24. Prawdziwe przykazanie pochodzi od Jezusa
25. Do rządzenia potrzeba miłości i pokory
26. Kościół jest matką, która broni dzieci
27. Pieniądz niszczy wiarę
28. Jezus zawsze na nas czeka
29. Jezusa nie poznaje się jedynie w Katechizmie
30. Przyszłość narodu: starsi i dzieci
31. Msza to nie wydarzenie społeczne
32. Kiedy wiara staje się ideologią
33. Konfesjonał to nie sala tortur
34. Nadzieja chrześcijańska — cnota ryzykowna



Dostępność: na zamówienie

Cena:

24,50 zł

egz.

HOMILIE O KSIĘDZE LICZB

HOMILIE O KSIĘDZE LICZB
HOMILIE O KSIĘDZE LICZB
Homilie Orygenesa do Pięcioksięgu należą do najważniejszych dzieł egzegetycznych starożytności. Powstały między rokiem 245 a 250 w Cezarei Palestyńskiej, gdzie Orygenes głosił je wiernym, a uczniowie stenografowali. Zachowały się jednak tylko w łacińskim przekładzie Rufina z Akwilei. Orygenes koncentruje się w nich na wybranych zagadnieniach i postaciach, stosując do ich objaśnienia metodę alegorezy, która mu daje nieograniczone możliwości interpretacji tekstu. Zakłada bowiem, że sens Pisma Świętego jest nieskończony i zawsze pod jego jedną warstwą kryje się inna, głębsza.

I tak Księga Liczb jest dla Orygenesa opisem drogi człowieka do Boga, prowadzenia tak całego ludu Bożego - Kościoła, jak i poszczególnego człowieka, od chrztu do ziemi obiecanej. Homilie o Księdze Liczb są adresowane do człowieka już ochrzczonego, a nie tylko do katechumenów przygotowujących się do chrztu - sakramentu zbawienia. Orygenes pokazuje, że formacja chrześcijańska nie wyczerpuje się w przygotowaniu do sakramentów, ale jest ważna ciągle. W ten sposób homilie te mogą być traktowane jako ciągle aktualny przewodnik duchowości, swoisty katechizm dla dorosłych.

Autor: Orygenes
ISBN: 978-83-7767-886-2
Stron: 356
Format: 156x232 mm
Oprawa: miękka

 



Dostępność: na zamówienie

Cena:

95,00 zł

egz.

IMIONA JEZUSA

IMIONA JEZUSA
IMIONA JEZUSA
Coraz doskonalsze poznanie Jezusa jest możliwe na drodze Jego naśladowania. Większość wierzących w Niego wędruje tą drogą, czytając Ewangelię.

Drugą drogą jest poznanie imion Zbawiciela, z których każde odsłania inny rys Jego portretu. W tych imionach zawarta jest odpowiedź na pytanie: Kim On jest?

Autor: Ks. Edward Staniek
Oprawa: miękka
Liczba stron: 126
Wydawnictwo: Św. Stanisława BM
ISBN: 978-83-7422-640-0

Dostępność: na zamówienie

Cena:

18,80 zł

egz.

JAK ŁOWIĆ LUDZI DLA BOGA. PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

JAK ŁOWIĆ LUDZI DLA BOGA. PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
JAK ŁOWIĆ LUDZI DLA BOGA. PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
W otaczającym nas świecie widać wiele niepokojących zjawisk. Nie wystarczy jednak zauważać i opisywać objawy „choroby”. Trzeba przede wszystkim konkretnych wskazań, w jaki sposób działać, aby było lepiej. Jak prowadzić ludzi do przemiany osobistej, która zaowocuje też w życiu społecznym? Jak docierać do serc niewierzących i obojętnych religijnie? Co możemy ulepszyć w naszym świadectwie życia, zaangażowaniu apostolskim, pracy duszpasterskiej? To są bardzo ważne pytania.
Po ludzku wiele sytuacji może nas przerastać, ale na pewno nie przerastają one Wszechmogącego Boga. Jezus zwyciężył i pragnie nas obdarzać swoim zwycięstwem, jednak nie chce działać zamiast nas, ale przez nas; chce, byśmy to my, jako Jego apostołowie, łowili ludzi dla królestwa Bożego. Książka stanowi kompendium tematów związanych z tą problematyką, przydatnych tekstów Pisma Świętego i Magisterium oraz praktycznych wskazówek.

Autor: Zbigniew Lityński
Format: A5
Stron: 196
ISBN: 978-83-64451-48-5
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

19,30 zł

egz.

KARMIENI SŁOWEM ROK C

KARMIENI SŁOWEM ROK C
KARMIENI SŁOWEM ROK C
Zbiór krótkich błyskotliwych kazań na niedziele i święta w roku C, które mogą być inspiracją dla kapłanów, jak również zbiorem refleksji i przemyśleń dla każdego czytelnika, który pragnie być na co dzień karmiony Słowem Boga.

Autor: ks. Artur Seweryn
Format: 145x205
Stron: 172
ISBN:978-83-7580-310-5

 



Dostępność: na zamówienie

Cena:

26,00 zł

egz.

KAZANIA PRYMASA 2010-2014

KAZANIA PRYMASA 2010-2014
KAZANIA PRYMASA 2010-2014
Zbiór homilii Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka Prymasa Polski, obejmujący lata 2010-2014, jest owocem wieloletniej, bogatej posługi kapłańskiej w głoszeniu Słowa Bożego i czynnego uczestnictwa w najważniejszych wydarzeniach życia Kościoła i Ojczyzny. W zebranych homiliach nie brakuje tematów trudnych, czasami bolesnych, które w tym właśnie czasie stawały się doświadczeniem Kościoła i społeczeństwa. Lektura Kazań ukazuje nam pasterza, który światło i moc dla swojej prymasowskiej posługi znajduje w Słowie Bożym i nie zatrzymuje dla siebie. Jako nauczyciel głosi je powierzonej sobie owczarni, przykładem własnego życia prowadząc słabych i podtrzymując mocnych.

Poprzez lekturę takich tekstów – jak przypomina nam papież Franciszek – możemy stać się uczestnikami pokrzepiającego spotkania ze Słowem, stałym źródłem odnowy i wzrastania (por. Evangelii gaudium, n. 135).

Autor: Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski
ISBN: 978-83-7485-267-8
Oprawa: twarda
Ilość stron: 972
Format: 165x235

Dostępność: na zamówienie

Cena:

54,20 zł

egz.

MIŁOŚĆ NIEZAWODNA. ROK LITURGCZNY C

MIŁOŚĆ NIEZAWODNA. ROK LITURGCZNY C
MIŁOŚĆ NIEZAWODNA. ROK LITURGCZNY C
Homilie i rozważania do czytań ewangelicznych w roku liturgicznym C.

Autor: ks. Józef Wilk
ISBN: 978-83-257-0908-2
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 280

Dostępność: na zamówienie

Cena:

38,20 zł

egz.

MOTYWY NADZIEI. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH NA ROK C

MOTYWY NADZIEI. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH NA ROK C
MOTYWY NADZIEI. KOMENTARZE DO EWANGELII NIEDZIELNYCH NA ROK C
Ewangelia pociesza serce, ale też je przynagla. W takim właśnie duchu zostały napisane „Motywy nadziei”. Aby pokazać, że słowo Boga nigdy nikogo nie oskarża, lecz zawsze wyzwala i stanowi źródło życia w wolności. Autorzy, językiem radości i piękna, opowiadają fascynującą historię miłosną o Panu Bogu urzekającym.

Zgromadzone komentarze zrodziły się z dwojakiego zadziwienia: z tego wypływającego z nowości Słowa oraz z płynącego ze spotkań z osobami o sercach rozpalonych, ludźmi odważnymi i mającymi marzenia, rozmiłowanymi w Bogu i człowieku. Ewangelia Jezusa zaraża bowiem nadzieją, wlewa niezachwianą ufność, że życie ma sens i że jego sens jest pozytywny.
Każdy rozdział kończy się wierszem, ponieważ poezja jest językiem piękna i językiem biblijnym w pełnym znaczeniu tego słowa. Przepojone są nią psalmy, teksty proroków, opowiadania o stworzeniu, teofanie, Pieśń nad pieśniami, a także słowa Jezusa.

Odbiorcy:
– wszyscy spragnieni sensu życia, radości i nadziei
– chcący pełniej zrozumieć treść i przesłanie Ewangelii
– poszukujący umocnienia w wierze
– osoby pragnące pogłębić relację z Panem Bogiem
– duszpasterze (np. szukający inspiracji dla niedzielnych homilii).

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Wbrew wszystkim prorokom zagłady, wbrew klimatowi pesymizmu, który próbuje nas ogarnąć, słowo Boże stale jest atrakcyjne i ożywcze. Dzieje się tak, ponieważ Ewangelia jest zawsze aktualna, jest światłem, które czyni nas pełnymi światła. Dzięki niej nasze życie staje się dynamiczne, pełne pasji. O tym właśnie jest ta książka. Zamieszczone w niej komentarze do Ewangelii wyróżnia także i to, że powstały one jako lectio divina na dwa głosy, męski i żeński, zlane w jeden, aby z taką dwojaką wrażliwością zbliżać nas do rozumienia Słowa.

Autor: Ermes Ronchi, Marina Marcolini
Stron: 304
Oprawa: miękka
Format: 130x200 mm
ISBN: 978-83-7971-264-9
Rok wydania: 2015

Dostępność: na zamówienie

Cena:

27,30 zł

egz.

NA PERYFERIACH. HOMILIE W ROKU B

NA PERYFERIACH. HOMILIE W ROKU B
NA PERYFERIACH. HOMILIE W ROKU B
W okresie nowej ewangelizacji Kościół wyraźniej niż dotąd ujawnia swoją wiarę w nadprzyrodzoną dynamikę słowa Bożego, z którym chce dotrzeć aż na peryferie świata, czyli po krańce ziemi. Jednakże egzystencjalnymi peryferiami jesteśmy również my sami, gdy w naszym życiu chrześcijańskim grawitujemy daleko od centrum zbawienia, to znaczy od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, pozbawiając się świeżości życia Bożego. Stąd priorytetową zasadą przedkładanych siedemdziesięciu homilii pozostaje głębokie zaufanie słowu Bożemu proklamowanemu w świętej liturgii i jego przemyślana na klęczkach aktualizacja dokonywana w realiach konkretnej parafii. Posłuszeństwo słowu Bożemu ma prowadzić ostatecznie do odzyskania światła i mocy, bez których niemożliwe jest trwanie w permanentnym nawróceniu, czyli tak zacieśnionej więzi z Chrystusem, że chrześcijańska codzienność staje się po prostu kosztowaniem Jego słodyczy.

Ks. prof. dr hab. Marek Skierkowski (ur. 1965), kierownik Katedry Chrystologii Fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; opublikował m.in.: Jezus historii i wiary. Chrystologia fundamentalna Geralda O`Collinsa (2002); A swoi Go nie przyjęli (J 1,11). Teologicznofundamentalna interpretacja Third Quest (2006); Powołanie i warsztat teologa. Wprowadzenie do teologii (2012); Uczłowieczony Bóg. Chrystologia fundamentalna (2013). Od 2007 roku pełni posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży.

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 520
Wymiary: 142x202 mm
Waga: 0.23 kg
ISBN: 978-83-277-1189-2
Seria wydawnicza: Verbum Domini
Autor: ks. Marek Skierkowski


Dostępność: na zamówienie

Cena:

47,70 zł

egz.

NIEŚCIE I PRZYJMUJCIE DOBRĄ NOWINĘ. WYZWANIA NOWEJ EWANGELIZACJI

NIEŚCIE I PRZYJMUJCIE DOBRĄ NOWINĘ. WYZWANIA NOWEJ EWANGELIZACJI
NIEŚCIE I PRZYJMUJCIE DOBRĄ NOWINĘ. WYZWANIA NOWEJ EWANGELIZACJI
Umocnisz i pogłębisz swoją wiarę, jeśli będziesz się nią dzielić. Ty też możesz ewangelizować – i Scott Hahn pokazuje, jak to robić.

W swoim bardzo praktycznym „podręczniku misyjnym” autor wyposaża cię w: przewodnik ułatwiający zrozumienie, czym jest Nowa Ewangelizacja i dla kogo jest rzeczywiście przeznaczona; mapę, która zaprowadzi cię do miejsca, gdzie to wszystko się zaczyna; proste, piękne przesłanie, którym możesz się dzielić – słowem i czynem.

Autor: Scott Hahn
Liczba stron: 196
Wymiary: 135x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7516-754-2

Dostępność: na zamówienie

Cena:

20,60 zł

egz.

NOWE MYŚLI DO HOMILII ABC NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA

NOWE MYŚLI DO HOMILII ABC NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA
NOWE MYŚLI DO HOMILII ABC NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Po dobrym przyjęciu poprzedniego tomu Myśli do homilii..., prezentujemy i polecamy drugi zbiór rozważań. Pomyślany, podobnie jak poprzedni, jako pomoc do przygotowywanych homilii na niedziele i święta roku liturgicznego w trzyletnim cyklu. Jest to bardzo zróżnicowana i bogata w treści publikacja, która z pewnością będzie pomocna w jeszcze lepszym głoszeniu słowa Bożego.

Autor: praca zbiorowa
Format: A5
Stron: 480
ISBN: 978-83-62579-69-7
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

35,90 zł

egz.

NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE. MATERIAŁY HOMILETYCZNE NA ROK LITURGICZNY 2015/2016. CYKL C. CZĘŚĆ 2

NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE. MATERIAŁY HOMILETYCZNE NA ROK LITURGICZNY 2015/2016. CYKL C. CZĘŚĆ 2
NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE. MATERIAŁY HOMILETYCZNE NA ROK LITURGICZNY 2015/2016. CYKL C. CZĘŚĆ 2
Autor: ks. Jan Bartoszek (red.)
ISBN: 978-83-7793-356-5
Rok wydania: 2015
iIość stron: 134
Format: A5

Dostępność: na zamówienie

Cena:

15,40 zł

egz.

O MARYI NIGDY DOŚĆ- KAZANIA MARYJNE

O MARYI NIGDY DOŚĆ- KAZANIA MARYJNE
O MARYI NIGDY DOŚĆ- KAZANIA MARYJNE
O Maryi nigdy dość. Powszechnie znana jest ta myśl św. Bernarda, w której wyraża się jego szacunek i miłość do Matki Bożej. W ciągu wieków nie brakowało kaznodziejów, którzy próbowali zmierzyć się z głoszeniem wielkich tematów maryjnych, związanych z miejscem Matki Najświętszej w historii zbawienia oraz Jej przymiotami i przywilejami wynikającymi z roli, jaką odegrała i ciągle odgrywa w dziejach Kościoła.

Jednym z walorów kazań maryjnych misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej jest ich wierność zasadom odnowy kultu maryjnego. W centrum głoszonego słowa jest zawsze Jezus Chrystus. Oblaci starają się ukazywać Maryję w relacji do Trójcy Świętej i Kościoła, świadomi, że izolowanie prawd maryjnych od całej ekonomii zbawienia może prowadzić do niepożądanych w kaznodziejstwie skrajnych tendencji (maksymalistycznej, która chciałaby wszystkie prerogatywy Jezusa przypisać Maryi, jak i minimalistycznej, która z kolei pomniejsza Jej udział w dziejach zbawienia).

Bezpośredni styl, entuzjazm wiary i gorliwość ewangelizacyjna, a przede wszystkim solidne oparcie na Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła sprawiają, że głoszone słowo jest blisko życia i wrażliwości czytelnika.

Format:145x205

Stron:144


 



Dostępność: na zamówienie

Cena:

18,30 zł

egz.

PAN BÓG DZIECIAKÓW ROK A

PAN BÓG DZIECIAKÓW ROK A
PAN BÓG DZIECIAKÓW ROK A
Homilie niedzielne i świąteczne dla dzieci na rok A

Niniejszy zbiór homilii został opracowany jako pomoc w przygotowaniu dzieci do przyjęcia słowa Bożego. Każda homilia zawiera element pobudzający dziecięcą aktywność. Proponowane zabawy, konkursy czy opowiadania wiążą Ewangelię ze współczesnym życiem, ponadto pomagają dłużej zapamiętać poruszane problemy. Większość tych form została zaprojektowana w ten sposób, aby skrócić do minimum czas potrzebny na znalezienie niezbędnych pomocy. Poszczególne jednostki podzielone zostały na mniejsze części w celu zwiększenia przejrzystości tekstu i uwypuklenia głównych motywów. Zamieszczone pod homilią cytaty nie są najczęściej przeznaczone do bezpośredniego wykorzystania w pracy z dziećmi, a raczej do osobistej refleksji lub dla osób dorosłych obecnych na Mszy.

SPIS TREŚCI:
Słowo wstępne (5)
1. niedziela Adwentu
Droga do Jezusa (7)
2. niedziela Adwentu
Kto kradnie Jezusa? (13)
3. niedziela Adwentu
Znaki Chrystusa (20)
4. Niedziela Adwentu
Najważniejsza potrawa (27)
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Słowo Ojca (34)
Święto św. Szczepana
Drzewo męczennik (41)
Niedziela Świętej Rodziny
Najbiedniejszy z ludzi (47)
Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Imię Jezus (54)
Uroczystość Objawienia Pańskiego
Najcenniejszy dar (60)
Święto Chrztu Pańskiego
Co nam daje chrzest? (66)
1. niedziela Wielkiego Postu
Kusiciel (72)
2. niedziela Wielkiego Postu
Odwagi, nie lękaj się! (78)
3. niedziela Wielkiego Postu
Prawdziwi czciciele (84)
4. niedziela Wielkiego Postu
Oczy serca (90
5. niedziela Wielkiego Postu
Pozwólcie mu chodzić! (97)
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
Umarł dla każdego (105)
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
Najlepsze jest przed nami (113)
Poniedziałek w oktawie Wielkanocy
Świadkowie zmartwychwstania (120)
2. niedziela Wielkanocy – Niedziela Miłosierdzia Bożego
Miłosierdzie (127)
3. niedziela Wielkanocy
Wyjaśniał im Pisma (133)
4. niedziela Wielkanocy
Chrystus jest bramą (141)
5. niedziela Wielkanoc
Droga, prawda, życie (147)
6. niedziela Wielkanocy
Zachować przykazania (154)
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Ślady na ziemi (160)
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Światło i ciepło (166)
2. niedziela zwykła
Najlepszy z baranków (173)
3. niedziela zwykła
Najlepszy apostoł (179)
4. niedziela zwykła
Znaki na drogę do nieba (185)
5. niedziela zwykła
Cukier zamiast soli (192)
6. niedziela zwykła
Sprawiedliwość według Ewangelii (198)
7. niedziela zwykła
Poprzeczka zawieszona wysoko (205)
8. niedziela zwykła
Wierzyć i pracować (212
9. niedziela zwykła
Dom na skale (218)
10. niedziela zwykła
Do czego jestem powołany? (224)
11. niedziela zwykła
Kto do seminarium? (230)
12. niedziela zwykła
Na kim ci bardziej zależy? (236)
13. niedziela zwykła
Znaki Bożej obecności (241)
14. niedziela zwykła
Słodki ciężar (247)
15. niedziela zwykła
Trzydzieści, sześćdziesiąt, sto (253)
16. niedziela zwykła
Skąd się biorą źli ludzie? (258)
17. niedziela zwykła
Prawdziwy skarb (263)
18. niedziela zwykła
Weź moje chleby (268)
19. niedziela zwykła
Rozum i wiara (274)
20. niedziela zwykła
Wielka miłość (280)
21. niedziela zwykła
Piotr i jego następcy (286)
22. niedziela zwykła
Skok wiary (292)
23. niedziela zwykła
Jak rozwiązać ten problem? (298)
24. niedziela zwykła
Przebaczenie (303)
25. niedziela zwykła
Inna sprawiedliwość (309)
26. niedziela zwykła
Z jakiego jesteś plemienia? (314
27. niedziela zwykła
Zgubione, znalezione (320)
28. niedziela zwykła
Strój weselny (326)
29. niedziela zwykła
Kto pod kim dołki kopie… (332)
Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła (Ostatnia niedziela października)
Skała i skałki (338)
31. niedziela zwykła
Samochwała (343)
32. niedziela zwykła
Nazbierać na zapas (349)
33. niedziela zwykła
Rozmnażanie talentów (356)
Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Uczynki miłosierne (362)
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
Potrzebna trójka (368)
Uroczystość NMP Królowej Polski
Królowa i matka (375)
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Piotr i Paweł (382)
Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Najtrudniejsza lekcja (388)
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Udowodnić miłość (394)
Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
Był taki dzień (400)
Uroczystość Wszystkich Świętych
Ryzyko (405)
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych
Modlitwa za zmarłych (410)
Źródła cytatów zamieszczonych w myślach do refleksji (416)

Autor: ks. Janusz Stańczuk
Format: 145x202 mm
Ilość stron: 432
Oprawa: broszura sztancowana
ISBN: 978-83-7919-05503

Dostępność: na zamówienie

Cena:

33,50 zł

egz.

PO PROSTU "KAZANIA KS. POGODNEGO" KAZANIA OKOLICZNOŚCIOWE

PO PROSTU "KAZANIA KS. POGODNEGO" KAZANIA OKOLICZNOŚCIOWE
PO PROSTU "KAZANIA KS. POGODNEGO" KAZANIA OKOLICZNOŚCIOWE
Jak powiedzieć kazanie, żeby nie zanudzić wiernych? Wie o tym doskonale Ksiądz Pogodny, autor wielu zbiorów kazań i poradników kaznodziejskich. W prezentowanej książce znajdują się teksty na wiele okoliczności w ciągu roku: urodziny, rocznice ślubów, rocznice śmierci, chrzty, jubileusze kapłaństwa, prymicje, dożynki. Kazania wzbogacone są o rady papieża Franciszka, anegdoty, barwne przykłady z życia. Ksiądz Pogodny pisze proste teksty z maksymalnym przekazem, które łatwo trafiają do odbiorcy i w nieskomplikowany sposób tłumaczą zawiłości wiary.

Rok wydania: 2018
Ilość stron: 248
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7422-890-9
Dla kogo? Dla księży
Okazja: Rocznice ślubów i pogrzebów, chrzty, kazania dla szkół, prymicje, rocznice święceń kapłańskich, urodziny, dożynki
Dlaczego warto? Prosty i jasny przekaz, liczne anegdoty, barwne przykłady z życia

Dostępność: na zamówienie

Cena:

28,00 zł

egz.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony