Kościół i teologia

Kościół i teologia

*CZY ZNASZ BOGA OJCA, SYNA I DUCHA ŚW.

*CZY ZNASZ BOGA OJCA, SYNA I DUCHA ŚW.
*CZY ZNASZ BOGA OJCA, SYNA I DUCHA ŚW.
O tej książce można śmiało powiedzieć, że jest pełna życia. Znakomity autor przepełniony nie tylko wiedzą o Bogu, lecz nade wszystko Bożą mądrością przypomina podstawowe prawdy katechizmowe i wprowadza czytelnika w tajemnicę życia chrześcijańskiego. Jak dobry mistrz tłumaczy i ilustruje swoje przemyślenia przykładami zaczerpniętymi z duchowej spuścizny Ojców Kościoła, wybitnych pisarzy i myślicieli różnych epok. Wielokrotnie przywołuje m.in. Dostojewskiego, Tołstoja, Sołowiowa, Sołżenicyna, Iwanowa. Katolikom otwiera drzwi do poznania wiary braci prawosławnych, zachwycając się chrześcijaństwem, które czeka na zjednoczenie.
Zapiski kard. Špidlika są dobre jak Ojciec, bliskie jak Chrystus, który pozwala się poznać i dotknąć, i tchnące życiem Ducha Świętego, który wszystko czyni w nas nowe, zapraszając do poznania skarbów wiary, które od chwili chrztu świętego nosimy w sobie, często nie zdając sobie sprawy, jak wielkim bogactwem zostaliśmy obdarowani.

Tomáš Špidlík (1919-2010), czeski jezuita, kardynał, wykładowca patrystyki i teologii duchowości w Papieskim Instytucie Wschodnim i Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wybitny znawca teologii Kościołów wschodnich. Wśród jego publikacji są m.in.: Chrześcijańska duchowość Europy: dwa płuca, Duchowość chrześcijańskiego Wschodu, Myśl rosyjska: inna wizja człowieka.

Tłumaczenie: Anna T. Kowalewska
Wydawnictwo: Promic
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7502-668-9
Oprawa: twarda
Format: 110 x 180 mm
Liczba stron: 240

Dostępność: na zamówienie

Cena:

26,00 zł

egz.

*LISTY JANA PAWŁA II DO KAPŁANÓW

*LISTY JANA PAWŁA II DO KAPŁANÓW
*LISTY JANA PAWŁA II DO KAPŁANÓW

Jest to zbiór 26 listów i encyklika O Eucharystii w życiu Kościoła, kierowanych do księży w każdy Wielki Czwartek przez cały okres pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.



Warto sięgnąć do tej skarbnicy myśli świętego Papieża o kapłaństwie, o służbie Bogu i człowiekowi, o Eucharystii.

Publikacja skierowana jest do wszystkich – do prezbiterów, ale i do każdego kto korzysta z ich posługi.
Patronat nad tą publikacją objęło Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.

Bogata treść oraz elegancka edycja, powodują, że książka może być wyjątkowym prezentem z okazji: jubileuszu kapłańskiego, na pamiątkę święceń dla neoprezbitera czy z okazji ustanowienia sakramentu kapłaństwa na Wielki Czwartek.

Rok wydania: 2019
Liczba stron: 335
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7422-938-8

Dostępność: na zamówienie

Cena:

48,00 zł

egz.

*MOJA WALKA Z SZATANEM

*MOJA WALKA Z SZATANEM
*MOJA WALKA Z SZATANEM
Książka o tym jak i czym walczyć z Szatanem.

Chociaż przez całe życie stronił od centrów medialnych i dziennikarzy, sam ponaglał dziennikarkę przygotowującą ten wywiad-świadectwo. Zależało mu, by ta książka dotarła do wszystkich. Mówił: Zbierając resztki głosu, jakie mi pozostały, chciałbym krzyczeć wobec całego świata: W życiu trzeba walczyć, aby zwyciężyć, nie powinniśmy się poddawać. Nasza broń to: Msza Święta, Słowo Boże, spowiedź i Eucharystia.

Ojciec Matteo La Grua, (1914-2012) - franciszkanin, jeden z najbardziej znanych współczesnych egzorcystów. Niezwykły charyzmatyk, zaangażowany w Ruch Odnowy w Duchu Świętym, pełnił posługę diecezjalnego egzorcysty w Palermo. Był człowiekiem wielkiej pokory i głębokiej modlitwy. Do ostatnich dni życia otwierał swoje drzwi każdemu, kto był w potrzebie: biznesmenom i biedakom, ludziom sławnym i zupełnie nieznanym, wierzącym i wciąż poszukującym.

Roberta Ruscica - jest dziennikarką śledczą i pisarką. Pracowała dla BBC, Sette, Io donna, Elle, Today. Napisała też książkę I Boss di Stato (2015) o powiązaniach mafijnych na najwyższych szczeblach władzy we Włoszech.

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2019
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Wymiary: 130x205 mm
'Waga: 0.28 kg
ISBN: 978-83-7485-327-9
Autor: Matteo La Grua, Roberta Ruscica
Tłumacz: Piotr Roman Gryziec OFMConv

Dostępność: na zamówienie

Cena:

25,00 zł

egz.

*PERSONALIZM CHRZEŚCIJAŃSKI

*PERSONALIZM CHRZEŚCIJAŃSKI
*PERSONALIZM CHRZEŚCIJAŃSKI
Książka ks. Wincentego Granata Personalizm chrześcijański. Teologia osoby ludzkiej, napisana w 1978 roku, oddana do druku w 1980, opublikowana w roku 1985, stanowi uwieńczenie pracy naukowej lubelskiego teologa oraz jego życiowej pasji. Granat już w 1961 roku opublikował książkę z zakresu personalizmu pt. Osoba ludzka. Próba definicji, gdzie postulował współpracę różnych dziedzin naukowych zajmujących się rzeczywistością osoby na rzecz wyjaśnienia głębi bytu osoby ludzkiej, której fenomen wymyka się jednej metodzie i jednej epistemologii. Wizja personalizmu chrześcijańskiego dojrzewała u niego przez lata i pewne zwiastuny tej koncepcji można spotkać już w dogmatyce dwutomowej publikacji U podstaw humanizmu chrześcijańskiego (1976), w której lubelski personalista proponuje oryginalne, wypracowane przez siebie, zasady humanizmu”.
Ze Słowa wstępnego

Autor: KS. WINCENTY GRANAT
Wydawnictwo i Drukarnia Diecezji Sandomierskiej Sandomierz 2018
ISBN: 978-83-8101-230-0
Format: 170x240
Stron: 710
Oprawa: twarda

Dostępność: na zamówienie

Cena:

73,30 zł

egz.

*ROZWAŻAJ I GŁOŚ... WG ŚW.ŁUKASZA

*ROZWAŻAJ I GŁOŚ... WG ŚW.ŁUKASZA
*ROZWAŻAJ I GŁOŚ... WG ŚW.ŁUKASZA
Łukasz jest jedynym Ewangelistą, który wyraźnie przyznaje, że nie widział Jezusa. Dlatego odwołuje się do tych, którzy Go widzieli, godząc się na niezbędne historyczne pośrednictwo, jakim jest tradycja. Słuchając słowa tych, którzy widzieli, my również możemy zawierzyć Panu i zjednoczyć się z Nim. Ewangelia Łukaszowa to przesłanie miłosierdzia, ponieważ pokazuje nam Boga zwracającego szczególną uwagę na grzeszników i ubogich.

Niniejsza książka jest jednym z najważniejszych komentarzy pomocnych w zrozumieniu tej Ewangelii. Wyróżnia się głęboką wiedzą, zwięzłością, prostotą i przejrzystością. Prezentowany tekst prowadzi Czytelnika za rękę i pomaga mu stawiać pierwsze kroki w lectio divina.

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Liczba stron: 576
Wymiary: 170x245 mm
Waga: 0.95 kg
ISBN: 978-83-7485-250-0
Autor: Silvano Fausti SJ, Vincenzo Canella
Tłumacz: Lucyna Rodziewicz-Doktór

Dostępność: na zamówienie

Cena:

68,70 zł

szt.

*ŹRÓDŁA SPORU O AMORIS LAETITIA

*ŹRÓDŁA SPORU O AMORIS LAETITIA
*ŹRÓDŁA SPORU O AMORIS LAETITIA
Z wielkim napięciem oczekiwano na publikację adhortacji Amoris laetitia. Liczono na to, że papież Franciszek zajmie jasne stanowisko w kwestiach najbardziej kontrowersyjnych, jak stosunek do osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach oraz do osób homoseksualnych. Tak się jednak nie stało, co więcej – dokument zaczął być interpretowany, w zależności od poglądów i oczekiwań, w sposób całkowicie różny. Profesor Kupczak przygląda się jednak nie samej adhortacji, ale poprzedzającym ją dwóm sesjom Synodu Biskupów (2014–2015), poświęconym rodzinie w Kościele i świecie współczesnym. To na nich rozgorzał spór nazwany przez autora „najgorętszym od czasu zakończenia Soboru Watykańskiego II”, dotyczący zwłaszcza etyki seksualnej i „nowej wrażliwości” Kościoła. Na ile temperatura sporu wynikała z siły skrajnych stanowisk, na ile zaś została podgrzana przez media? W jakim stopniu inspiracją dla toczonych dyskusji było stanowisko ojców synodu, w jakim natomiast presja kultury masowej i próba wymuszenia zmian obyczajowych? Wreszcie, czy rzeczywiście możemy mówić o rewolucyjności i przełomowości obecnego pontyfikatu, czy raczej o ciągłości i kontynuacji w teorii i praktyce Kościoła? Między innymi na te pytania odpowiada książka Źródła sporu o Amoris laetitia.

Autor: Jarosław Kupczak OP
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7906-223-2

Dostępność: na zamówienie

Cena:

34,40 zł

egz.

365 SŁÓW PAPIEŻA FRANCISZKA

365 SŁÓW PAPIEŻA FRANCISZKA
365 SŁÓW PAPIEŻA FRANCISZKA
Moje słowo nie jest słowem nieprzyjaciela ani przeciwnika. Interesuje mnie jedynie to, aby ci, którzy są niewolnikami mentalności indywidualistycznej, obojętnej i egoistycznej, mogli wyzwolić się z tych niegodnych kajdan i osiągnąć styl życia i myślenia bardziej ludzki, bardziej szlachetny, bardziej owocny, który nadałby godność ich przejściu przez tę ziemię. (papież Franciszek)

Nie trzeba specjalnie podkreślać, jak ogromną popularnością cieszy się papież Franciszek u swoich słuchaczy. Na sposób jego komunikowania się składają się zarówno słowa, gesty i kontekst, w których są one osadzone, jak i bezpośredniość Ojca Świętego i jego umiejętność przekazywania głębokich treści każdemu odbiorcy. Papież po swojemu używa terminologii zaczerpniętej bezpośrednio ze współczesnego języka mediów społecznościowych – od „Boga w sprayu” po „Kościół niańczący” – posługuje się też odniesieniami do znanych mu powieści i filmów. Nade wszystko jednak sięga do skarbnicy kluczowych, zrozumiałych samych przez się słów, za pomocą których potrafi skupić uwagę poszczególnych osób i całych wspólnot na najważniejszych aspektach swego nauczania. Takimi jasnymi w przekazie słowami są m.in.: miłosierdzie i czułość, misja i świadectwo, grzech i zepsucie, nadzieja i życie, pokój i wiara, pokora, edukacja czy lud.
Niniejszy tom zawiera 365 myśli papieża Franciszka, wybranych na każdy dzień roku i zilustrowanych fotografiami Ojca Świętego. Cytaty pochodzą z homilii papieskich, różnych spotkań, wywiadów, audiencji generalnych, modlitw „Anioł Pański” i „Regina Caeli”, z encykliki Laudato Si, adhortacji Evangelii Gaudium oraz z Twittera. Słowa papieża Franciszka z pewnością zainspirują wielu, gdyż – co stwierdził kard. Pietro Parolin – „otwierają, obejmują, ułatwiają. Pomagają nam unieść wzrok i spojrzeć w dal. Stają się nasionami, które zdolne są wydać owoc w najbardziej nieoczekiwany sposób w życiu tych, którzy ich słuchają”.

Wprowadzenie i wybór cytatów: Giuseppe Costa, ur. w 1946 r. w Gela (Włochy), salezjanin i dziennikarz, wykładowca uniwersytecki. Od 2007 r. kieruje Wydawnictwem Watykańskim, pełni też obowiązki doradcy Papieskiej Rady ds. Komunikacji Społecznej. Autor licznych publikacji.

Odbiorcy:
- publikacja jest adresowana do szerokiego grona czytelników, zainteresowanych osobą, poglądami oraz nauczaniem papieża Franciszka.

Stron: 392
Oprawa: twarda, szyta
Format: 180 x 200 mm
ISBN: 978-83-7971-582-4
Rok wydania: 2016

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej


Dostępność: na zamówienie

Cena:

36,70 zł

egz.

A PIĘKNO ŚWIECI W CIEMNOŚCI

A PIĘKNO ŚWIECI W CIEMNOŚCI
A PIĘKNO ŚWIECI W CIEMNOŚCI
Rola piękna i sztuki w chrześcijaństwie to temat, którym biskup Michał Janocha zajmuje się od lat, łącząc perspektywę teologa i historyka sztuki. Na tym właśnie zagadnieniu koncentruje się przeprowadzony przez Ewę Kiedio wywiad rzeka „A piękno świeci w ciemności”. Obszernie omówione są w nim m.in. różnice, jakie w tej kwestii istnieją między tradycją Kościoła wschodniego i zachodniego, a także zmiany zachodzące w relacji artystów z Kościołem katolickim.

Rozmowa, przekazująca solidną dawkę wiedzy zarówno o sztuce ikony, jak też o rozwoju koncepcji artystycznych na Zachodzie, toczona jest żywo i zajmująco. Biskup Janocha nie kryje przy tym własnych opinii, fascynacji i niepokojów. Te cechy w połączeniu z bogatym materiałem ilustracyjnym sprawiają, że książka będzie interesująca nie tylko dla specjalistów.

Autorzy: Ewa Kiedio, bp Michał Janocha
Wydawnictwo: Towarzystwo Więź
ISBN: 978-83-65424-08-2
Liczba stron: 232
Format: 160 × 210 mm
Oprawa: twarda

Dostępność: na zamówienie

Cena:

33,90 zł

egz.

ABC KATOLIKA

ABC KATOLIKA
ABC KATOLIKA

Dostępność: na zamówienie

Cena:

14,90 zł

egz.

ADHORTACJA APOSTOLSKA CHRISTUS VIVIT

ADHORTACJA APOSTOLSKA CHRISTUS VIVIT
ADHORTACJA APOSTOLSKA CHRISTUS VIVIT

Adhortacja do młodych



Chrystus żyje. On jest naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata. Wszystko, czego dotknie, staje się młode, staje się nowe, napełnia się życiem. (…) On żyje i chce, abyś żył!

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych. Ojciec Święty z miłością przypomina w niej prawdy naszej wiary i zachęca do wzrastania w świętości i w trosce o własne powołanie. Równocześnie zwraca się do całego Ludu Bożego – duszpasterzy i wiernych – aby potraktować opiekę nad młodzieżą jako nowe wyzwanie i szansę do pobudzenia własnego wzrostu duchowego.

W swoim nauczaniu z jednej strony, ostrzega przed tworzeniem zamkniętych duszpasterstw, które mogą w pewien sposób izolować młodych od rodziny i wpływów otaczającego ich świata, Z drugiej, zachęca duszpasterzy do podejmowania inicjatyw, które będą umacniały młodzież w byciu świadkami Chrystusa oraz w wypełnianiu misji dawania siebie innym, które co prawda kosztuje, ale przynosi owoc obfity.

Według papieża Franciszka młodość nie jest okresem życia, ale stanem serca. Ludzie młodzi są nie tylko przyszłością świata, ale przede wszystkim jego teraźniejszością, w którą wnoszą bezcenny wkład. Dzięki temu Kościół przez wieki może się nieustannie odnawiać na różnych etapach swojej długiej historii.

Ojciec Święty poświęcił również wiele uwagi sytuacji ludzi młodych, którzy żyją w rzeczywistości wojny i doznają przemocy w niezliczonej różnorodności jej form: porwań, haraczy, przestępczości zorganizowanej, handlu ludźmi, wykorzystywania seksualnego i niewolnictwa, przemocy wojennej itp. Pomimo tych traumatycznych doświadczeń zachęca ich, aby nigdy nie pozwolili sobie odebrać nadziei:

Niezależnie od tego, jak bardzo byś się oddalił, Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie, abyś zaczął od nowa. Kiedy czujesz się stary z powodu smutku, urazów, lęków, wątpliwości lub porażek, On będzie przy tobie, aby na nowo dać ci siłę i nadzieję.

Dostępność: na zamówienie

Cena:

9,70 zł

egz.

ADHORTACJA APOSTOLSKA GAUDETE ET EXSULTATE O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOSCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

ADHORTACJA APOSTOLSKA GAUDETE ET EXSULTATE
O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOSCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM
ADHORTACJA APOSTOLSKA GAUDETE ET EXSULTATE O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOSCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM
Najnowsza adhortacja Papieża Franciszka podejmuje kluczowe zagadnienie powszechnego powołania do świętości.

Papieski dokument jest rozważaniem o aktualności Bożego wezwania na tle realiów współczesnego świata, z uwzględnieniem dzisiejszych zagrożeń, wyzwań i możliwości.
Bóg pragnie, abyśmy byli świętymi i oczekuje, że nie zadowolimy się życiem przeciętnym, byle jakim, rozwodnionym, pustym, ale zaryzykujemy wędrówkę Jego ścieżkami, podążając mimo przeszkód za Słowem Bożym.

ISBN: 978-83-7014-830-0
WYDAWNICTWO: Pallottinum
DATA WYDANIA: 2018
FORMAT: 12,5 x 20
LICZBA STRON: 112
OPRAWA: miękka

Dostępność: na zamówienie

Cena:

7,10 zł

egz.

APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.I wydanie 2

APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.I 
wydanie 2
APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.I wydanie 2
Barwna mozaika starożytnego chrześcijaństwa

Apokryfy otwierają przed nami świat wyobrażeń zwykłych chrześcijan, ich próby zrozumienia i wyrażenia trudnych nauk teologicznych w prostych obrazach. To także zapis starań uczynienia postaci Jezusa bliższą.
Ks. prof. Marek Starowieyski

Gdy Juda wszedł do miasta w Indiach wraz z kupcem Habbanem, ten ostatni udał się, by pozdrowić Gudnafara, króla Indii. Powiadomił go o niewolniku, którego mu przyprowadził. Na to król bardzo się ucieszył i nakazał, by Juda pojawił się przed jego obliczem. I rzekł król: "Jaki zawód umiesz wykonywać?" Juda mu odpowiedział: "Jestem cieślą, niewolnikiem cieśli i architektem". On rzekł do niego: "Co umiesz robić?" Juda mu odpowiedział; "Z drzewa nauczyłem się robić jarzma, pługi, ościenie, wiosła dla statków i barek i maszty do statków, natomiast z ciosanego kamienia - nagrobki, świątynie i pałace dla królów". Król rzekł do Judy: "Świetnie, takiego właśnie rzemieślnika poszukuję". Król rzekł do niego: "Zbudujesz mi pałac". Juda rzekł do niego: "Zbuduję i wykończę, bo właśnie po to tu przybyłem, aby dokonać dzieło budowniczego i cieśli".
Fragment Dziejów Apostoła Judy Tomasza

Apokryfy Nowego Testamentu to owoc ponad trzydziestu lat pracy ks. prof. Marka Starowieyskiego i jego współpracowników. Jest to najobszerniejszy wybór apokryfów dostępny w języku polskim. W każdym tomie, poza przekładami i poprzedzającymi je wprowadzeniami, czytelnik znajdzie również dokładną bibliografię oraz szczegółowe przypisy sygnalizujące cytaty lub nawiązania do Ksiąg Świętych, co niejednokrotnie jest kluczem do pełnego zrozumienia apokryfu.

Wydanie: drugie
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 700
Wymiary: 160x240 mm
Waga: 1.2 kg
ISBN: 978-83-277-1372-8
Autor: Ks. Marek Starowieyski


Dostępność: na zamówienie

Cena:

76,50 zł

egz.

APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.II wydanie 2

APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.II 
wydanie 2
APOKRYFY NT -APOSTOŁOWIE CZ.II wydanie 2
Barwna mozaika starożytnego chrześcijaństwa

Apokryfy otwierają przed nami świat wyobrażeń zwykłych chrześcijan, ich próby zrozumienia i wyrażenia trudnych nauk teologicznych w prostych obrazach. To także zapis starań uczynienia postaci Jezusa bliższą.
Ks. prof. Marek Starowieyski

Gdy te wydarzenia dzięki Apostołom dokonały się w Babilonie, zdarzyło się, że dwie bardzo dzikie tygrysice zamknięte w pojedynczych klatkach, uciekły uwolnione przypadkowo i pożerały wszystko, cokolwiek spotkały na drodze. Cały lud przerażony tym wydarzeniem zbiegł się do Apostołów. A oni wezwawszy imienia Pana nakazali im, aby poszły za nimi do domu, gdzie przebywali, i pozostały tam przez trzy dni. Wtedy Apostołowie, zwoławszy cały lud, rzekli: "Słuchajcie wszyscy, synowie ludzcy, (…) rozważcie przykład tych dzikich bestii, które wprawdzie nie są łagodne, ale usłyszawszy imię Pana Jezusa Chrystusa, przemieniły się w jagnięta. Ludzie natomiast są tak uparci, że nie chcą zrozumieć, że nie są bogami bałwany zrobione ze złota lub srebra (…) Zapominacie jednak o Bogu, który was stworzył.
Fragment Męczeństwa św. Szymona i Judy

Apokryfy Nowego Testamentu to owoc ponad trzydziestu lat pracy ks. prof. Marka Starowieyskiego i jego współpracowników. Jest to najobszerniejszy wybór apokryfów dostępny w języku polskim. W każdym tomie, poza przekładami i poprzedzającymi je wprowadzeniami, czytelnik znajdzie również dokładną bibliografię oraz szczegółowe przypisy sygnalizujące cytaty lub nawiązania do Ksiąg Świętych, co niejednokrotnie jest kluczem do pełnego zrozumienia apokryfu.

Wydanie: drugie
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 672
Wymiary: 160x240 mm
Waga: 1.2 kg
ISBN: 978-83-277-1373-5
Autor: Ks. Marek Starowieyski


Dostępność: na zamówienie

Cena:

76,50 zł

egz.

APOKRYFY NT -EWANGELIE APOKRYFICZNE CZ.II wydanie 2

APOKRYFY NT -EWANGELIE APOKRYFICZNE CZ.II
wydanie 2
APOKRYFY NT -EWANGELIE APOKRYFICZNE CZ.II wydanie 2
Barwna mozaika starożytnego chrześcijaństwa

Apokryfy otwierają przed nami świat wyobrażeń zwykłych chrześcijan, ich próby zrozumienia i wyrażenia trudnych nauk teologicznych w prostych obrazach. To także zapis starań uczynienia postaci Jezusa bliższą.
Ks. prof. Marek Starowieyski

Wszedł więc Jezus, i [na Jego wejście] wygięły się szczyty znaków, które trzymali chorążowie, i oddały cześć Jezusowi. Gdy Żydzi zobaczyli, jak szczyty znaków zgięły się i oddały cześć Jezusowi, głośno zawołali przeciw chorążym. Na to Piłat rzekł do Żydów: "Czy nie dziwicie się, że szczyty znaków zgięły się same z siebie i oddały cześć Jezusowi, lecz krzyczycie na chorążych, jakby oni sami zgięli znaki i oddali [Mu] cześć?" Mówią Żydzi do Piłata: "My widzieliśmy, jak chorążowie schylili znaki i oddali cześć Jezusowi". Piłat zawołał do chorążych i rzekł do nich: "Dlaczego to uczyniliście?" Oni rzekli do Piłata: "My jesteśmy poganami, sługami świątyni, jakże więc moglibyśmy oddawać Mu cześć. My trzymaliśmy znaki, a one się zgięły i oddały [Mu] cześć".
Fragment Ewangelii Nikodema

Apokryfy Nowego Testamentu to owoc ponad trzydziestu lat pracy ks. prof. Marka Starowieyskiego i jego współpracowników. Jest to najobszerniejszy wybór apokryfów dostępny w języku polskim. W każdym tomie, poza przekładami i poprzedzającymi je wprowadzeniami, czytelnik znajdzie również dokładną bibliografię oraz szczegółowe przypisy sygnalizujące cytaty lub nawiązania do Ksiąg Świętych, co niejednokrotnie jest kluczem do pełnego zrozumienia apokryfu.

Wydanie: drugie
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 414
Wymiary: 160x240 mm
Waga: 0.9 kg
ISBN: 978-83-277-1375-9
Autor: Ks. Marek Starowieyski


Dostępność: na zamówienie

Cena:

57,40 zł

egz.

APOKRYFY NT -LISTY I APOKALIPSY wydanie 2

APOKRYFY NT -LISTY I APOKALIPSY 
wydanie 2
APOKRYFY NT -LISTY I APOKALIPSY wydanie 2

Dostępność: na zamówienie

Cena:

76,50 zł

egz.

BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH

BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH
BIBLIA W LITURGII DNI POWSZEDNICH
Już św. Hieronim (ur. ok. 347 r., zm. 419/420 r.) stwierdził, że „nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa”(Commentariorum in Isaiam libri, Prol., PL 24,17.). Ten wielki uczony przypominał też, że „nie możemy nigdy sami czytać Pisma Świętego. Spotykamy zbyt wiele zamkniętych drzwi i łatwo błądzimy”(Por. Benedykt XVI, Audiencja generalna (14 listopada 2007), Insegnamenti III, 2(2007)586-591; „L’Osservatore Romano”, wyd. polskie, n.1/2008, 52.).

W Konstytucji o liturgii świętej Soboru Watykańskiego II znalazł się postulat czytania podczas obrzędów Mszy Świętej ważniejszych fragmentów Biblii oraz głoszenia homilii. „Aby tym obficiej zastawić wiernym stół słowa Bożego, należy szerzej otworzyć skarbiec biblijny, tak by w określonej liczbie lat odczytać ludowi ważniejsze części Pisma Świętego” (KL nr 51). W następnym numerze Konstytucji zamieszczona została zachęta do głoszenia homilii. „Zaleca się bardzo, by homilia, w której w ciągu roku liturgicznego przedstawia się na podstawie świętego tekstu tajemnice wiary i zasady chrześcijańskiego życia, była częścią sprawowanej liturgii” (KL nr 52).

Znaczenie homilii podkreślił Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini. O słowie Bożym w życiu i misji Kościoła, promulgowanej 30 września 2010 roku. „Homilia uaktualnia przesłanie Pisma Świętego, ażeby wierni mogli odkryć obecność i skuteczność słowa Bożego w swoim codziennym życiu” (VD nr 59). Ojciec Święty stwierdził, że: „Trzeba unikać homilii ogólnych i abstrakcyjnych, przysłaniających prostotę słowa Bożego”. Papież zachęcił, aby zadawać sobie następujące pytania: „Co mówią czytane teksty? Co mówią mnie samemu? Co mam powiedzieć wspólnocie w odniesieniu do jej konkretnej sytuacji?”. W zakończeniu nr 59 adhortacji apostolskiej Verbum Domini Benedykt XVI wezwał do starannego przygotowywania homilii. „Trzeba ze szczególną dbałością przygotowywać homilię niedzielną i świąteczną; ale nie należy też zapominać o tym, by w ciągu tygodnia podczas Mszy Świętej cum populo, jeżeli to możliwe, przedstawiać krótkie refleksje, dostosowane do sytuacji, aby wierni mogli przyjąć usłyszane słowo i by wydało ono owoce”.

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium. O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie, ogłoszonej 24 listopada 2013 r., stwierdził, że: „Homilia (...) powinna być krótka i powinna unikać sprawiania wrażenia, że jest jakąś konferencją lub lekcją” (nr 138). Nieco dalej papież pisze: „Pragnę z wielką miłością zatrzymać się i zaproponować sposób przygotowania homilii” (nr 145). „Pierwszym krokiem, po zwróceniu się do Ducha Świętego, jest poświęcenie całej uwagi tekstowi biblijnemu, który powinien stanowić podstawę przepowiadania” (nr 146). „Przede wszystkim należy być pewnym, że poprawnie zrozumieliśmy znaczenie słowa, które czytamy (...). rzeczą najważniejszą jest odkrycie głównego przesłania i tego, co tworzy strukturę i jedność tekstu (...). Centralnym przesłaniem jest to, co autor na pierwszym miejscu chciał przekazać, co oznacza nie tylko poznanie idei, ale także efektu, jaki autor chciał wywołać” (nr 147).

Pomocą w przygotowaniu homilii podczas liturgii dni powszednich służyć miały krótkie komentarze do czytań mszalnych opublikowane w ATK w trzech małych tomach w latach 1989-1991 Biblia w liturgii dni powszednich (R. Bartnicki, Biblia w liturgii dni powszednich. Krótkie komentarze do czytań mszalnych, Tom 1: Okres Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1989; Tom 2: Okres zwykły Tydzień 1-17, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1990; Tom 3: Okres zwykły Tydzień 18-34, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1991. ). Aby nie były one ani ogólne ani abstrakcyjne, opracowałem je na podstawie trzech dzieł rzetelnie zredagowanych, uwzględniających najnowsze osiągnięcia naukowe, pochodzących z różnych kręgów kulturowych i językowych:

The Jerome Biblical Commentary, red. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, Englewood Cliffs, N.J. 1968;
Commento della Bibbia Liturgica, opr. przez biblistów hiszpańskich, red. A. González i in., tł. L. Rolfo, Roma 1982;
Schott-Messbuch für die Wochentage, opr. przez benedyktynów opactwa w Beuron, t. 1-2, Freiburg 1984.

W międzyczasie Hieronimiański komentarz biblijny (The Jerome Biblical Commentary) został opublikowany w jęz. polskim jako: Katolicki komentarz biblijny, red. R. E. Brown, J. A. Fitzmyer, R. E. Murphy, red. wyd. pol. W. Chrostowski, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2001.

Uważam, że po 20 latach Biblia w liturgii dni powszednich jest nadal aktualna i może służyć pomocą kapłanom przygotowującym krótkie homilie oraz wiernym, którzy chcą poznać przesłanie tekstów biblijnych czytanych w liturgii Mszy św. w dni powszednie.
(Autor ze wstępu do wydania II poprawionego).

Autor: ks. Roman Bartnicki
Format: 145x202 mm
Ilość stron: 640
ISBN: 978-83-7031-958-8

Dostępność: na zamówienie

Cena:

45,90 zł

egz.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony